BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Optimizam prešao u mračnu noćnu moru“: Stav Pjongjanga dve godine nakon susreta Kima i Trampa

RT: „Optimizam prešao u mračnu noćnu moru“: Stav Pjongjanga dve godine nakon susreta Kima i Trampa
12.06.2020. god.


Pjongjang nije dobio značajne ustupke od SAD-a tokom dve godine od mirovnog samita u Singapuru, tako da Donaldu Trampu više neće biti dozvoljene besplatne diplomatske pobede, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Severne Koreje.

Pre dve godine, lični sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i vrhovnog vođe Severne Koreje Kim Džong Una dao je nadu u poboljšane odnosa između dve zemlje. Sada, bez vidljivog napretka, Pjongjang sumnja da ima smisla "držati se za ruke", rekao je ministar spoljnih poslova Ri Son Gvon.


Nada da će se samit u Singapuru 2018. „pomeriti u očaju“ i „čak i mali tračak nade optimizma za mir i prosperitet na Korejskom poluostrvu prešao je u mračnu noćnu moru“, izjavio je ministar, prenela je državna novinska agencija KCNA.


Pjongjang je Vašingtonu ponudio brojne jednostrane ustupke, uključujući uklanjanje nuklearnog testnog poligona, vraćanje posmrtnih ostataka američkih vojnika koji su poginuli tokom Korejskog rata, oslobađanje "osuđenih zločinaca američke nacionalnosti", i obustavljanje svih nuklearnih i raketnih testova, rekao je Ri. Sve je to Trampova administracija uzela kao diplomatsku pobedu, ali Severna Koreja nije dobila ništa zauzvrat.

Umesto toga, Vašington je nastavio da preti Pjongjangu svojim nuklearnim oružjem, dok je naoružava južnokorejsku vojsku naprednom ofanzivnom tehnikom, „opterećujući“ njenu vladu „plaćanjem astronomske svote novca“.

Bez ikakvih ustupaka za Severnu Koreju, "pitanje je da li je bilo potrebno rukovati se u Singapuru", rekao je diplomata.

"Ništa nije licemernije od praznog obećanja."

 

 

Ri nije saopštio o bilo kakvim konkretnim promenama politike koje bi Pjongjang mogao učiniti, ali je spomenuo da je, suprotno insistiranju SAD-a na denuklearizaciji Korejskog poluostrva, strateški cilj njegove zemlje „da izgradi pouzdanije snage da se izbori sa dugoročnim vojnim pretnjama od SAD-a".

Samit u Singapuru mnoge su medijske kuće smatrale istorijskim događajem, čime je započeo period smanjenja tenzija posle vremena velikih nesuglasica i tenzija između SAD i Severne Koreje. Ali čak i u to vreme, skeptici su istakli da od sastanka nije došlo do značajnijeg unapređenja odnosa.


Vašington insistira na potpunom uklanjanju nuklearnog arsenala Severne Koreje, što Pjongjang doživljava kao jedinu stvar koja može odvratiti potencijalnu invaziju SAD-a i njegovih saveznika.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / Jonathan Ernst / RT / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Si Đinping je boravio u državnoj poseti Srbiji 7. i 8. maja


Neki republikanci se navodno nadaju da će odvratiti međunarodni sud od izdavanja naloga za hapšenje izraelskog rukovodstva


Izrael se snažno protivi tom planu uprkos podršci mnogih svetskih sila, uključujući SAD

Istražitelji imaju jasnu predstavu ko stoji iza masakra u Krokus siti holu, izjavio je rukovodilac ruske bezbednosne agencije


Autorski tekst predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga za „Politiku”


Ostale novosti iz rubrike »